Prince öldü ve badem gözlü oldu

Evet iddialı bir başlık oldu -ki Prince benim neslim için daima badem gözlüydü. Ama ölümünün ardından Nielsen Music’in açıklamasına göre 21-28 Nisan 2016 tarihleri arasında 5 albümüyle Billboard 200 listesine girdi. 4,41 milyon albüm ve şarkı satışı yaptı. Meşhur “sarı bulut” gitarı Beverly Hills’teki bir müzayede salonunda satışa sunuldu.

bi_doz_prince

Purple Haze (Jimi Hendrix) ve Purple Rain (Prince) – Mümkünse başka “mor” şarkı yazılmasın!

Gelelim bizi marka olarak ilgilendirdiği kısma: İsminiz markanızsa ve  markanızın mali destekçilerinizin malı olduğunu düşünürseniz, bu mali destek zincirini kırmak için ne yaparsınız? İsminizi kullanmaktan vaz geçerseniz markanız yıkıma uğrar mı? 1993 yılında Warner Bros. ile anlaşmazlığa düşen sanatçının şirketten ayrılışı beraberinde 7 yıllık bir karmaşayı getirdi: İsmi telaffuz edilemeyen ama logosu olan bir marka. Bir süre sonra “Eskiden Prince Diye Bilinen Sanatçı” (The Artist Formerly Known as Prince) olarak anılmaya başlandı. Neden? Çünkü yazılı ortamda logonuzu basarak haber olabilirsiniz, ancak sözlü medyada sözcüklere dökülmeniz gerekir (Ana fikir: yalnızca logonuzun güzel olması yetmez).

Prince ile ilgili olarak günlerdir kafamı meşgul eden bir soru da şu: Acaba sosyal medyanın bu kadar “vızıldadığı” bir zamanda isminden vaz geçmiş olsaydı, hayranları ne yapardı? Bence isminden vaz geçtiğini açıkladığı anda Twitter‘da hashtag‘li kampanya bombardımanına uğrardık. Hatta eminim birileri change.org‘da “Prince ismini tekrar kullansın” diye imza toplamaya başlardı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s