Bir ürün olarak seyahat

Tatil veya seyahat bir ürün değil, hizmet aslında. Hem tatil hem de seyahat, müşterisine “turist” veya yeni tabirle “konuk” denen, elle tutulur bir ürünü olmayan, verim odaklı turizm sektörünün bir parçası. “Konuk deneyimi”ni bir bütün olarak değerlendiren sektör, kişiye, mevsime, zamana göre değişken bir yapı sergiliyor. Örneğin bir önceki sezon hiç hesapta olmayan siyasi ve coğrafi gelişmelere karşı (tıpkı bu yıl ülkemizdeki yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüşten de gördüğümüz gibi) oldukça hassas.

Gelelim olası müşterilerin nasıl karar verdiğine:

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir araştırmaya göre; kadınlar ailenin seyahat planlayıcıları ve bu konuda ince eleyip sık dokuyorlar. Erkekler tatil planı yaparken arkadaş ve aile çevresinin önerilerini dikkate alıyorlar. Ayrıca reklamlardan da en çok etkilenenler erkekler. Yaş gruplarına göre bakarsak 18-22 yaş arası bu reklamlara pek aldırmıyor, ama film ve dizilerde gördüklerinden etkileniyor. 55 yaş üstü ise karar verirken acentelere danışmayı seçiyor. Televizyon, dergi, gazete gibi geleneksel medya araçlarının yanısıra yeni medya araçlarını da yoğun olarak kullanıyor turizm sektörü. Sosyal ağlarda gezinirken, haber sitelerinde haber okurken, e-posta adresinizi kontrol ederken karşınıza gelen “tavsiyeler”den önümüzdeki birkaç ay kaçış yok.

Konuyu bizden bazı istatistik verileriyle kapatalım.

TÜİK’in Hanehalkı Yurtiçi Turizm, IV.Çeyrek: Ekim-Aralık ve Yıllık 2015 Raporu’na göre seyahate en çok çıkan yaş aralığı 25-44. İkinci sırada ise 0-14 yaş grubu geliyor. En çok” yakınlarımızı ziyaret” için seyahate çıkıyoruz. İkinci sırada “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise “sağlık” amacıyla seyahat göze çarpıyor. Seyahat sırasında en çok nelere para harcadığımıza gelince: sırasıyla “yeme ve içme”, “ulaştırma”, “konaklama” ve “giyecek ve hediyelik eşya”. Önümüz yaz, ayrıca bayram da var. Acaba Ağustos 2016’da yayımlanacak yeni rapordaki verilerde neler değişecek?

Bu girişi yazarken cep telefonuma gelen “Alanya’da 4 gece 5 gün tatil fırsatı” da konuyu pek manidar kıldı hani!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s