Ülkeler ve Markalar

Böyle politik ve sosyal yoğun gündemde mesleki veya hobi amaçlı blog güncellemek zor iş! Okur üzerinde gündemi ciddiye almadığınıza dair izlenim bırakabilir, yazmayı düşündüğünüz konular bir anda anlamsız kalır veya en basitinden canınız böyle “fuzuli” konularda yazmak istemez. Yine de madem çıktık bir yola bari az buçuk günümüzle ilişkilendirebileceğimiz bir konu bulalım.

Her daim gündemi yoğun ülkemin en değerli markalarına dair, çok değil iki ay önce Brand Finance adlı Londra menşeili dünyanın üç büyük marka değerlendirme kuruluşundan biri “Turkey 100” isimli bir rapor yayımlamıştı. Bu raporda, gerek iç pazarda gerekse dünya çapında başarılı olan markaların ve sektörlerin 2015 yılı verilerine dayanarak bir analizi yapılmış ve bir liste çıkarılmış. Listenin ilk 20’sini oluşturan markalar sırasıyla: THY, Türk Telekom, Arçelik, Akbank, Garanti, Turkcell, T. İş Bankası, Anadolu Efes, Yapı Kredi, Halkbank, Ziraat, Vakıfbank, BIM, LC Waikiki, B/S/H (Bosch and Siemens Home Appliance), Ford Otosan, Finansbank, Enka, Ülker Bisküvi, Migros.

Bu markaların acaba kaçı yerli ve yabancı tüketicinin zihninde Türkiye çağrışımını yapıyordur? Örneğin böyle bir çağrışım oyununda aklıma hemen; Coca-Cola ve A.B.D., Lego ve Danimarka, Virgin ve Birleşik Krallık, Milka ve İsviçre, Samsung ve Güney Kore ikilileri geldi.

Dünyanın en değerli marka listesinin ilk sırasında yer alan 146 milyar dolarlık Apple‘ı nedense A.B.D. ile eşleştirmediğimi fark ettim. Listenin ikinci sırasındaki arama motoru Google‘ı da. Peki neden zihnimde bu eşleşmeyi yapamadım? İki nedenden olabilir mi? İlki, Apple ile ilişki geçmişimin masaüstü bilgisayar döneminden gelmesi. Steve Jobs’un adını bilmediğimiz zamanlardan söz ediyorum. Yalnız Jobs’un değil, sokakta yürüyen herkesin balıkçı yaka kazak giydiği günlerden. Apple ve Macintosh‘un iki farklı bilgisayar olduğu dönemlerden. İkinci neden ise daha basit: Gerek Apple’ın gerekse Google’ın kullanıcılarının önünde Amerikan kökenini vurgulamaması olabilir.

Oysa düşünün, Coca-Cola’nın dünya genelinde tüketici zihnindeki yeri, Hollywood’un da etkisiyle, Amerikan ürünü olduğu yönündedir (keza McDonald’s’ın da). O yüzden bir ülkede A.B.D. karşıtı gösteri düzenlendiğinde önce kola şişelerini sokağa boşaltırlardı. Ama şimdi kimsenin iPhone‘unu yere atıp parçalayacağını sanmam. Evet çok para verip alıyoruz o telefonu, o yüzden bilerek kırmak istemeyiz ve öte yandan da o cep telefonunun kaç parçası gerçekten A.B.D.’de üretiliyor ki?

Bu da beni başka bir soru sormaya itiyor: Acaba yakın veya uzak gelecekte piyasada tutunacak markalarla bu çağrışım oyununu oynamaya devam edebilecek miyiz?

Bu arada sizi kandırdım! Milka, İsviçre markası değil. Evet İsviçre’de doğmuş, ama 1990’da Amerikan Mondelēz International (eski adıyla Kraft Foods) tarafından satın alınmış. Hâlâ İsviçre Alpleri üzerinden pazarlandığı için biz onu İsviçre markası zannediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s